جستجوي پيشرفتهجستجو    نسخه شماره 131 - 1388/06/01 - نشريه صنعت خودروي يكصد و سي و يكم

 نكات ايمني تاير خودرو 
نويسنده : حميدرضا ستاري

اكثر رانندگان، خودروهاي خود را برطبق عادت روزانه و بدون كوچك‌ترين توجه به وضعيت يكي از قطعات بسيار مهم و اساسي آن كه نقشي بسيار مهم در كيفيت رانندگي و ايمني خودروها دارد، مورداستفاده قرار مي‌دهند.
اين قطعه، لاستيك‌هاي خودرو است كه اكثر رانندگان حتي در شرايطي كه كاملاً نو هستند، به‌دليل زيبايي و لوكس‌كردن خودروهاي خود، اقدام به تعويض آنها مي‌كنند.
متأسفانه اغلب ما، به‌ندرت اين عادت را پيش از اينكه بسيار دير شود، تغيير مي‌دهيم.

شاخصه‌هاي مهم تاير
1. تاريخ توليد تاير
آيا مي‌دانيد كه تايرهاي خودرو نيز مانند بسياري از فراورده‌هاي مصنوعي ديگر، تاريخ مصرف دارند؟ اين تاريخ 4 سال پس از تاريخ توليد آنهاست كه معمولاً به‌صورت عددي 4رقمي بر روي لاستيك درج شده است.
پيدا كردن تاريخ انقضاي مصرف تاير، كاري بسيار آسان است. اگر به نوشته‌هاي درج شده در كنار تاير دقت كنيد، عددي 4رقمي را خواهيد ديد كه هفته و سال ميلادي توليد آن را مشخص مي‌سازد. درواقع تاير 4 سال پس از اين تاريخ، قابل‌استفاده نيست.
براي مثال، درنمونه زير عدد نشان‌دهنده اين است كه تاير در هفته هفتم از سال 2007 ميلادي يعني فوريه 2007 توليد شده و تا قبل از فوريه سال 2011 قابل‌استفاده است.
درصورتي‌كه تاريخ مصرف تاير شما گذشته باشد، اين احتمال كه به‌دليل تركيدن ناگهاني آن دچار تصادف شديد و يا حتي مرگ‌آور شويد، بسيار زياد است. اين مي‌تواند تمرين خوبي براي ما باشد تا با بررسي اين تاريخ، از منقضي‌نشدن مهلت مصرف تاير خودروي خويش مطمئن شويم.

2. ماكزيمم فشار باد
مطلب حائز اهميت ديگري كه غالباً آن را فراموش كرده و يا به آن اهميتي نمي‌دهيم، ميزان فشار بد مجاز تاير است. بسياري از پمپ بنزين‌هاي مكزيك، فشار باد را روي 28PSI تنظيم مي‌كنند. درصورتي‌كه قصد سفر داشته باشيد، آنها در بسياري موارد فشار را تا PSI پايين مي‌آورند زيرا لاستيك‌ها به‌هنگام رانندگي طولاني در بزرگراه‌ها، گرم شده و فشار باد دروني بالا مي‌رود. شما اگر به مكزيك مي‌رويد، اجازه اين كار را به آنها ندهيد.
ميزان ماكزيمم فشار مجاز براي هر تاير را مي‌توانيد در سطح كناري آن مشاهده كنيد. ماكزيمم فشار مجاز براي بعضي تايرها 32PSI و براي برخي 44PSI و براي بعضي انواع تاير حتي 50PSI درنظر گرفته شده است. تاير خودرو را بررسي كنيد تا از ميزان فشار مجاز واقعي آن مطلع شويد. تنظيم فشار باد تا چند پوند كمتر از ماكزيمم فشار مجاز، عملي قابل‌قبول است ولي نبايد در اين كاهش افراط كنيد.
تايرهاي مختلف، برحسب كاربردهاي گوناگون، براي تحمل فشارهاي مختلفي طراحي شده‌اند. شما مي‌توانيد ماكزيمم فشار مجاز تاير خودروي خويش را كه به‌صورت عددي كوچك در كنار آن درج شده است، مشاهده كنيد.
جدول 1، محدوده قابل‌قبول فشار باد تاير را نشان مي‌دهد.

جدول 1

فشار كم داخل تاير، موجب بالارفتن حرارت آن مي‌شود. عكسبرداري مادون قرمز از تايري كه در سرعت بالا تست شده است، نشان مي‌دهد كه با پايين آمدن فشار، دماي مخرب لاستيك بالا مي‌رود.

3. ماكزيمم ظرفيت بار هر تاير
مطلب مهم ديگري كه بايد به آن توجه كرد، ميزان باري است كه مي‌توانيم روي تايرها وارد كنيم. در بسياري مواقع، بدون توجه به فشاري كه بار اضافي درون خودروها به تايرها وارد مي‌كند، اقدام به حمل بار با خودرو مي‌كنيم. افزايش نرخ ماكزيمم بار مجاز، امكان خرابي لاستيك را افزايش داده و حتي ممكن است عاملي مؤثر در وقوع تصادفات باشد.
جدول 2، نشان‌دهنده شاخص بار مجاز درج شده روي تاير و ماكزيمم وزن قابل تحمل هر تاير برحسب پوند و كيلوگرم است.
برطبق جدول 2 شاخص بار ماكزيمم 109 بيانگر ظرفيت تحمل 2271lbs و يا 1030kg براي هر تاير است.

جدول 2

4. نرخ سرعت مجاز
نرخ سرعت مجازي كه تاير براساس آن طراحي شده است، توسط حرفي كه در كنار شاخص بار مجاز درج شده‌اند، مشخص مي‌شود.
جدول 3، نرخ سرعت مجاز براساس كيلومتر بر ساعت و مايل بر ساعت را براي شاخص‌هاي مختلف نشان مي‌دهد.

جدول 3


5. اندازه تاير
بسياري از افراد، هنگامي كه براي خريد لاستيك به فروشگاه مراجعه مي‌كنند، در پاسخ به سوال فروشنده در زمينه اندازه لاستيك موردنظرشان، بلافاصله اعداد و ارقامي را بيان مي‌كنند كه روي لاستيك قديمي خود ديده‌اند.
آيا بهتر نيست بدانيد كه اين شماره‌ها چه معنايي دارند؟
6. مقاومت حرارتي
مقاومت حرارتي تايرها با حروف مشخص مي‌شوند.
مقاومت حرارتي تايرها به‌ترتيب از بالاترين تا پايين‌ترين درجه، با حروف A B يا C مشخص مي‌شوند.

 

جدول 4


7. Traction
اين واژه در يك تاير، ميزان قابليت ايستايي آن را در جاده‌هاي خيس نشان مي‌دهد. اين واژه، گريدهاي بالاتر تاير، اين امكان را مي‌دهند كه خودروي خود را در جاده‌هاي خيس، در مسافت كوتاهتري نسبت به تايرهاي با گريد پايين‌تر، متوقف كنيد. ميزان Traction از بيشترين تا كمترين، به‌ترتيب با حروف "B" ،"A" ،"AA" و "C" تعريف مي‌شود.

8 . Treadwear
اين عدد، نرخ سايش تاير را به ما نشان مي‌دهد. عدد بالاتر، بيانگر اين است كه ساييده شدن لاستيك زمان بيشتري طول مي‌كشد. بنابراين زمان ساييده شدن يك تاير با گريد 400 دو برابر تايري با گريد 200 است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
شناسنامه
آغاز سخن
اخبار
گزارش
اقتصادي
مديريتي
فني مهندسي
چكيده پايان‌نامه
معرفي كتاب
اخبار كوتاه