جستجوي پيشرفتهجستجو    نسخه شماره 121 - 1387/07/01 - نشريه صنعت خودروي يكصد و بيست و يكم

 موارد و پتانسيل‌هاي استفاده از تكنولوژي در صنعت خودرو 
نويسنده : علي فرشيدفر - حميد محمدي اميرآباد

با توجه به اهميت روزافزون استفاده از نانو تكنولوژي در صنايع خودرو، تقريبا تمامي خودروسازان مطرح دنيا فعاليت خود را در اين زمينه طي سال‌هاي اخير تسريع كرده‌اند. براي مثال، حتي قبل از اينكه واژه نانوتكنولوژي پديد آيد، در اوايل دهه 80 از دوده به عنوان نوعي نانو ماده به صورت گسترده در صنايع تايرسازي استفاده مي‌شد. مرسدس بنز، به عنوان اولين استفاده‌كننده رنگ‌هاي برپايه نانو، ديگر خودروسازان را از مزاياي استفاده از اين تكنولوژي آگاه ساخت. رنگ‌هاي بر پايه نانو، هم در برابر خراشيدگي مقاوم بوده و هم از لحاظ ظاهري نسبت به رنگ‌هاي معمول، از كيفيت بالاتري برخوردارند.

طراحي و توليد خودروهاي سبك، كاميون‌ها و اتوبوس‌ها تا ده سال آينده، به ميزان 60 درصد تحت تاثير فناوري نانو و زير شاخه‌هاي آن قرار خواهند گرفت. براي مثال انتقال انرژي پيشرفته، كاربرد انرژي‌هاي نوين، كاهش وزن خودرو، افزايش كاركرد مواد، افزايش ميزان آسايش و نرمش، افزايش بهره‌وري در برابر هزينه تمام شده از جمله مزاياي قابل تعريف براي صنعت خودرو است. تقريباً تمام اجزاي اين صنعت را مي‌توان توسط فناوري نانو بهبود بخشيد. شكل 1، موارد قابل بهبود با نانوفناوري را در يك خودرو نشان مي‌دهند.

صنعت خودرو مي‌تواند از نانو مواد در زمينه‌هاي ذيل بهره جويد:

- قسمت‌هاي شاسي و بدنه

- موتور و سيستم‌هاي انتقال نيرو

- رنگ و پوشش

- روغن و روان‌كننده

- سيستم سوخت‌رساني

- صنعت لاستيك و تايرسازي

- ايمن خودرو

 

شاسي و بدنه

استفاده از نانو كامپوزيت‌ها در اين بخش مزاياي عمده ذيل را در پي دارد:

- كاهش ميزان فيلر مصرفي در نانو كامپوزيت‌ها موجب كاهش وزن و به تبع آن موجب كاهش مصرف سوخت مي‌شود.

- عبوردهي نور براي نانوكامپوزيت در همان حد پليمر خالص باقي مي‌ماند.

- Nanoclay‌ها به عنوان بازدارنده اشتغال غيرهالوژنه، در صنايع خودرو كاربرد دارند. تحقيقات نشان داده است كه افزودن تنها 5 درصد از اين ذرات، تا 63 درصد از اشتعال‌پذيري نايلون 6 را كاهش مي‌دهد.

- استفاده از ذرات نانو به عنوان افزودني‌هاي الكتريسيته به مواد اوليه پليمري در قطعات حساس و در تماس با سوخت (مانند گلويي باك خودروها) مي‌تواند باعث ايجاد خاصيت ضدالكتريسيته ساكن (ESD) در اين قطعات شود.

- بهبود فرايندپذيري نيز يكي از نتايج استفاده از نانوفيلرهاست. به عنوان نمونه، شركت Alliedsignal نانو كامپوزيت‌هايي بر پايه نايلون را به بازار روانه كرده كه با لزجت بالا قابليت blow molding را دارند.

لذا، امروزه تلاش‌هايي گسترده براي استفاده از اين مواد در قطعات شاسي، بدنه و قطعات تزئيني داخل و خارج خودروها، در حال انجام است. هم‌اكنون در شركت ساپكو پروژه‌هاي تحقيقاتي استفاده از ذرات نانو در ABS توليد داخل كشور براي ايجاد مقاومت حرارتي بالا، استفاده از صفحات نانومتري در جداره باك خودروها براي كاهش نشر بخارات بنزين و استفاده از مقادير بسيار كم نانوكلي به جاي الياف شيشه در كامپوزيت‌هاي پليمري، در حال بررسي و انجام است.

برخي شركت‌هاي فعال دراين زمينه عبارتند از:

- General motors

- Toyota

- GE plastics

- Bayer AG

- Blackhawak Automotive Plastic Incorporated

- Nanocor Inc

 

رنگ و پوشش

تكنولوژي نانو داراي پتانسيل بالايي براي كاربرد در پوشش هاست، بعنوان نمونه مي‌توان به توليد سطوح با خواص خودپاك‌شونده اشاره كرد كه با اثرLotus توجيه مي‌شوند. ساقه‌هاي lotus به صورت طبيعي داراي سطحي آبگريز هستند و قطرات آب از روي سطوح الياف آن سر مي‌خورند، بعلاوه قطرات آب ذرات گرد و غبار را با خود شسته و به پايين مي­آورند.

براي برطرف كردن اثر عوامل محيطي همچون باران، برف، نمك، اسيد، رسوب، طيف فرابنفش و رطوبت كه سطح را در معرض تخريب، خراشيده شدن و لب‌پريدگي قرار مي‌دهند، استفاده از تكنولوژي نانو مفيد خواهد بود. مواردي از كاربردها و ويژگي‌هاي پوشش‌دهي در مقياس نانو عبارتند از:

- سطوح خود تميزشونده

- رنگ‌هايي برپايه نانوتيوب كربن

- سطوح ضدباكتري

- لايه‌هاي فوتوكروميك و الكتروكروميك (خواص تغيير رنگ دلخواه شيشه‌ها)

- توليد قطعات خارجي خودرو از پليمرهاي رسانا با استفاده از نانو تيوب كربن كه داراي قابليت رنگ‌آميزي الكترواستاتيك هستند.

- پوليش‌هاي شيمي- مكانيكي براي سمباده كاري در پايان كار

- لايه‌گذاري رنگين‌كماني

يكي از جديدترين موارد استفاده از نانوتكنولوژي، در شيشه جلوي خودروهاست. شركت پرسنتا يوروپ، بتازگي با استفاده از فناوري نانو اقدام به ساخت پوشش جديدي براي شيشه خودرو كرده است. اين روكش باعث مي‌شود ذرات آب و روغن بسادگي از سطح شيشه پاك شده و از نشستن ذرات خارجي بر سطح جلوگيري مي‌كند. بنابراين، مواردي نظير: يخ، گرد و غبار، حشرات و ... بسادگي از روي شيشه زدوده مي‌شوند. همچنين، نياز به برف‌پاكن‌هايي با سرعت بالا از بين رفته و با ايجاد ديد شفاف به خصوص در هنگام شب، رانندگي را بسيار راحت‌تر مي‌سازد.

بايد توجه كنيد كه اين ماده، لايه‌اي نيست كه بر سطوح كشيده شود بلكه نوعي، تغيير شيميايي در سطح مولكولي است كه از آلوده شدن سطوح جلوگيري مي‌كند. اين تركيب آبگريز، اجازه نمي‌دهد آب يا هر ذره ديگري بر سطح شيشه يا كروم بنشيند. اين ماده بسيار نازك و شفاف است و اصلا قابل مشاهده به وسيله چشم نيست و در نتيجه، سطوح شفاف مانند شيشه‌ها و لنزهاي دوربين نيز به وسيله آن براحتي محافظت مي‌شوند.

اگر به وسيله ميكروسكوپ به سطح شيشه نگاه كنيم، مي‌بينيم كه سطوح شيشه‌اي كاملاً صاف نيستند. بنابراين وقتي كه آب و يا هر نوع آلودگي روي آنها بريزد. براحتي مي‌چسبد. شيشه‌هايي كه با استفاده از فناوري نانو ساخته مي‌شوند، اجازه مي‌دهند كه آلودگي‌ها با آب تركيب شوند و به اين وسيله بدون دخالت هيچ ماده ديگر، از روي شيشه سر بخورند. همچنين، اين مواد به وسيله آب، مواد پاك‌كننده و يا فشار فيزيكي از سطح شيشه جدا نمي‌شوند.

هدف اصلي اين تكنولوژي، كاهش آلودگي‌هاي زيست‌محيطي، جلوگيري از اتلاف انرژي و افزايش مقاومت در برابر خوردگي است. يكي از انواع پوشش‌هاي نانوتكنولوژي «نانو ذرات طلا» است و از موارد مهم استفاده از اين پوشش‌هاي نانو تكنولوژي در صنعت «خودروسازي» است. با پوشش دادن بدنه خودرو به وسيله نانو ذرات طلا، مي‌توان جلاي بدنه خودرو را دوام بخشيد. اين خاصيت، باعث مي‌شود تا ناحيه روشن به دليل بازتاب نور از ذرات آلومينيم، قرمز روشن ديده شود و چون در ناحيه سايه تقريبا بازتاب نداريم، به همين دليل تيره رنگ به نظر مي‌رسد. با كمك اين فناوري در نانو تكنولوژي، نواحي زاويه‌دار بدنه خودرو، مدور به نظر مي‌رسند. ضخامت اين تركيب نانو حدود 10 تا 30 نانومتر است.

 

توليد رنگ نانو در مرسدس بنز

فناوري توليد رنگ اصلاح شده با نانوتكنولوژي در سال 2003 در مرسدس بنز به ثمر رسيد و تغييرات عمده‌اي در كلاس c مرسدس بنز در سال 2005 ايجاد كرد، اما تغييراتي كه تماشاچيان معمولي، متوجه آن نمي‌شوند.

فناوري نانو در رنگ‌كاري جديد، مرزها را شكسته و نويد ويژگي‌هاي منحصربفردي را مي‌دهد. لاك تميزكننده جديد كه با دستگاه از فناوري نانو توليد شده، باعث مي‌شود تا رنگ خودرو بسيار ضدخراش‌تر از رنگ‌هاي قديمي شود. اين تكنولوژي جديد، كيفيت درازمدت را افزايش داده و ارزش خودروهاي سواري دست دوم را حفظ مي‌كند. لاك‌تميزكننده حاوي ذرات ميكروسكوپي و كوچك سراميك بوده كه در كوره رنگ‌پزي سخت شده و يك شبكه در هم تنيده و مشبك را ايجاد مي‌كنند. در نتيجه، از رنگ در برابر خراش (كه مثلاً ممكن است در ماشين‌شويي مكانيكي ايجاد شود) بسيار موثرتر محافظت مي‌شود.

نمونه با رنگ معمولي (سمت راست) و نمونه با پوشش نانو (سمت چپ) پس از انجام تست يكي از ديگر پيشرفت‌هاي صورت گرفته كه به كابوس كارواش‌ها تبديل خواهد شد، در زمينه رنگ‌هاي خودمحافظ است. با توسعه و توليد «رنگ‌هاي خودمحافظ» و فناوري پلي‌پلكسين تي 11[1]، صاحبان خودرو ديگر به شست‌وشو و رنگ كردن دوباره آن نيازي ندارند.

اين رنگ‌ها، در برابر آثار مخرب پرتو فرابنفش و نمك‌ها، مقاوم هستند، به طوري كه با به‌كارگيري آنها ديگر نيازي به شست‌وشوي خودرو يا رنگ مجدد نيست. فناوري نانو بدون شك تاثيرات زيادي را در توليد شوينده‌هاي شيميايي و رنگ‌هاي خودرو داشته است. استفاده از اين رنگ‌ها مي‌تواند مخالفت‌هاي زيادي را از سوي كارواش‌ها به همراه داشته باشد زيرا ديگر كسي براي شست‌وشوي خودرو به كارواش‌ها مراجعه نخواهد كرد و آنها بايد به دنبال كسب و كاري ديگر باشند.

شركت‌هاي تحقيقاتي ديگر هم بيكار نبوده و نانوتكنولوژي در صنعت رنگ خودرو وارد كرده‌اند. شركت Eurochem Auto Chemicals آخرين توسعه خود در زمينه محافظ رنگ خودرو را اعلام كرده است. سيستم بسيار پيشرفته فناوري نانوي P.T.F.E Polyglasplexin راه‌حل منحصر بفردي براي دفع دوده جاده، آلودگي، اسيد حشرات، فضله پرندگان، مواد راديواكتيو جوي و بدتر از همه، تمام نور ماوراي بنفشي است كه باعث مي‌شوند، رنگ خودرو به تدريج از بين برود. چنين سيستمي قبلا هرگز در صنعت خودرو وجود نداشته و اين شركت مطمئن است كه محصولي بسيار ضروري براي شبكه بازار و فروشندگان خودرو، تهيه كرده است.

متخصصان كارخانه خودروسازي Stefan Langenfeld نيز در حال ساخت رنگي سحرآميز هستند كه سطحي بسيار لغزنده دارد تا حدي كه گرد و غبار نمي‌تواند به آن بچسبد. اين كارخانه اعلام كرده است كه هدف بعدي، توليد رنگي خودترميم است كه خراش‌هاي به وجود آمده را ترميم و برطرف مي‌كند. حتي فراتر رفته و هدف نهايي را توليد رنگ‌هاي خودرويي قرار داده است كه مي‌توانند رنگ خود را عوض كنند.

از مواردي كه كارخانه Volkswagen نيز در مورد آن كار مي‌كند، توليد شيشه‌هايي است كه بتوانند در تابستان حرارت درون خودرو را به بيرون انتقال داده و از تبديل شدن خودروهاي پارك شده به كوره يا بخاري جلوگيري كنند! آينه عقب ساخت اين كارخانه داراي نانو موادي است كه باعث مي‌شود وقتي نور چراغ جلوي خودروي پشت سر به آينه برخورد كند، به طور اتوماتيك تاريك شود.

 

روغن و روان‌كننده

استفاده از تكنولوژي نانو در روان‌كننده‌ها موجب كاهش چشمگير اصطكاك سطوح در تماس با هم مي‌شود. آمارها، حاكي هستند كه تنها 15 درصد از انرژي حاصل از احتراق، به نيروي پيشران تبديل مي‌شود و مابقي صرف غلبه بر اصطكاك قطعات مي‌شود. در اين روش، با افزودن اين نوع روان‌كننده‌ها به سوخت و ايجاد پوششي با ابعاد نانومتري در جداره داخلي سيلندر، ضريب اصطكاك مابين سطوح، كاهش مي‌يابد. حتي با استفاده از نانو ذرات در سيالات كاربردي در خودرو، مي‌توان توان مورد نياز براي پمپاژ آنها را كاهش داد كه همين امر تا حد زيادي در كاهش اتلاف انرژي موثر است.[2]

برخي شركت‌هاي فعال در اين زمينه عبارتند از:

- ARC Seibersdorf GmbH

- APNano materials Inc.

- Hatco Corp.

- IAVF antreibstechnic AG

 

سيستم سوخت‌رساني

عدم نفوذپذيري اجزاي مورداستفاده در سيستم سوخت‌رساني، موجب كاهش اتلاف سوخت به واسطه تبخير آن مي‌شود. امروزه اين قطعات را معمولاً، از فلوئورالاستومرها مي‌سازند: (به عنوان نمونه فلوئور الاستومر Viton محصول شركت Dupont). مطالعات اخير نشان داده است كه استفاده از نانوتيوب‌ها موجب كاهش اتلاف سوخت نرخ متوسط نفوذ مخلوطي از 85% بنزين به همراه 15% متانل (كسر حجمي) در دو نمونه تقويت‌شده با دوده و نانو تيوب بررسي شده است:

جدول 1

نكته مهم ديگر، پايداري ابعادي قطعه است. اورينگ‌ها و اتصالات در حين كاربرد تحت تنش، مي‌بايستي پايداري ابعادي قابل قبولي داشته باشند. در جدول 2، ميزان تورم قطعه وقتي در دماي اتاق براي 70 ساعت در معرض مخلوطي از 85% بنزين به همراه 15% متانل (كسر حجمي) قرار گيرد، مورد بررسي قرار گرفته است.

جدول 2

به عنوان امتيازي ديگر، رسانش اتصالات و اورينگ‌هاي برپايه نانوتيوب تحت تراكم افزايش مي‌يابد، دقيقاً برعكس دوده كه با شكست ساختار آن تحت تراكم، رسانايي قطعه كاهش مي‌يابد. علاوه بر موارد ياد شده، استفاده از نانوفيلرها موجب كاهش فيلر مصرفي و كاهش وزن قطعه مي‌شود كه با هدف كاهش وزن خودرو همسو است.

در جدول 3، تغيير در مقاومت تحت تنش بررسي شده است.

جدول 3

 

صنعت لاستيك و تايرسازي

در سال‌هاي آينده، صنعت لاستيك‌سازي با تأثيرپذيري از نانوتكنولوژي، بازدهي و كيفيت فراواني خواهد داشت. تحقيقات نشان مي‌دهند كه چهار ماده نانومتري ذيل كاربرد فراواني در صنعت لاستيك‌سازي دارند:

- اكسيد روي نانومتري

- نانو كربنات كلسيم

- الماس نانومتري

- ذرات نانومتري خاك‌رس

با افزودن اين مواد به تركيبات لاستيك، به دليل پيوندهايي كه در مقياس اتمي بين آنها و تركيبات لاستيك انجام مي‌شود، خواص فيزيكي آنها بهبود مي‌يابد. همچنين، مي‌توان به افزايش مقاومت سايشي، افزايش استحكام، بهبود خاصيت مكانيكي، افزايش حد پارگي و افزايش حد شكستگي اشاره كرد. زيبايي ظاهري لاستيك نيز از اين پديده تاثير مي‌پذيرد و باعث لطافت، همواري، صافي و ظرافت شكل ظاهري لاستيك مي‌شود.

 

كاربرد اكسيد روي نانومتري در لاستيك

مزاياي استفاده از اين فناوري را در صنعت لاستيك مي‌توان در مواردي نظير: كاهش هزينه‌ها، بازدهي بالا، ولكانيزاسيون بسيار سريع و هوشمند و دامنه دمايي گسترده، خلاصه كرد. اثرات سطحي و فعاليت‌ بالاي اكسيد روي نانومتري ناشي از اندازه بسيار كوچك، سطح موثر بسيار زياد و كشندگي خوب آن است. استفاده از اكسيد روي نانومتري در لاستيك، خواص آن را بهبود مي‌دهد. از جمله مي‌توان به زيبايي و ظرفيت‌بخشي، صافي و همواري شكل ظاهري، افزايش استحكام مكانيكي لاستيك، افزايش مقاومت سايشي (خاصيت ضداصطكاك و سايش)، پايداري دمايي بالا، طول عمر زياد و افزايش حد پارگي تركيبات لاستيك اشاره كرد. تمامي اين موارد به صورت تجربي ثابت شده‌اند.

 

كاربرد نانوكربنات كلسيم در لاستيك

استفاده از نانوكربنات كلسيم در صنايع لاستيك باعث بهبود كيفيت و خواص تركيبات لاستيك مي‌شود. از جمله مزاياي استفاده از نانوكربنات كلسيم مي‌توان به توانايي توليد در مقياس زياد، افزايش استحكام لاستيك، بهبود بخشيدن خواص مكانيكي (افزايش استحكام مكانيكي) و انعطاف‌پذير شدن تركيبات لاستيك اشاره كرد. نانوكربنات كلسيم علاوه بر بهبود خواص فيزيكي تركيبات لاستيك، در شكل ظاهري آن نيز تاثير مي‌گذارد و به آن زيبايي و ظرافت مي‌بخشد. اين امر در مرغوبيت كالا و بازار پسند بودن آن تاثيري بسزا دارد.

نانوكربنات كلسيم براي كسب مزاياي ذكر شده به لاستيك‌هاي طبيعي و مصنوعي نظير: NR، SBR، BR، EPDM SBS اضافه مي‌شود. نتايج نشان مي‌دهند كه استحكام لاستيك، افزايش مي‌يابد. استحكام بخشي نانوكربنات كلسيم، بر اثر پيچيدگي فيزيكي ناشسي از پيوستگي در پليمرهاي آن و واكنش‌هاي شيميايي ناشي از سطح تعميم يافته آن است.

 

كاربرد ساختارهاي نانومتري الماس در لاستيك

الماس نانومتري، به طوري گسترده در كامپوزيت‌ها و از جمله مواد ضداصطكاك و مواد ليزكننده لاستيك به كار مي‌رود. ساختارهاي نانومتري الماس، به روش احتراق توليد مي‌شوند و داراي خواص برجسته ذيل هستند:

- ساختار كريستالي (بلوري)

- سطح شيميايي كاملاً ناپايدار

- شكل كاملا كروي

- ساختمان شيميايي بسيار محكم

- فعاليت جذب سطحي بسيار بالا

- در روسيه، از الماس نانومتري با درصدهاي مختلف، در لاستيك‌هاي طبيعي نظير: Poly Soprene Rubber و Fluorine Rubber استفاده مي‌شود. همچنين، از اين الماس براي ساخت لاستيك‌هاي مصرفي در صنعت نظير: لاستيك خودرو، لوله‌هاي انتقال آب و ... نيز استفاده مي‌شود. نتايج نشان مي‌دهند كه با افزودن ساختارهاي نانومتري الماس به لاستيك‌ها، خواص آنها به شكلي قابل توجه بهبود مي‌يابد. موارد ذيل نمونه‌اي از اين بهبودها هستند:

- 4 تا 5 برابر شدن خاصيت انعطاف‌پذيري لاستيك

- افزايش 2 تا 5/2 برابري درجه استحكام

- افزايش حد شكستگي تا حدود 620 تا 700 كيلوگرم بر سانتي‌متر مربع

- 3 برابر شدن قدرت بريده شدن لاستيك

- افزايش خاصيت ضد پارگي لاستيك در دماي بالا و پايين

 

كاربرد ذرات نانومتري خاك رس در لاستيك

يكي از مواد نانومتري كه كاربردهاي تجاري گسترده در صنعت لاستيك پيدا كرده و شركت‌هاي بزرگ لاستيك‌سازي، به طور گسترده‌اي از آن در محصولات خود استفاده مي‌كنند، ذرات نانومتري خاك رس است. با افزودن اين ذرات به لاستيك، خواص آن به طور قابل ملاحظه‌اي بهبود مي‌يابد كه به عنوان نمونه مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:

- افزايش مقاومت لاستيك در برابر سايش

- افزايش استحكام مكانيكي

- افزايش مقاومت گرمايي

- كاهش قابليت اشتعال

- بهبود اعوجاج گرمايي

با اضافه كردن اين مواد به تركيبات لاستيك، به دليل پيوندهايي كه در مقياس اتمي بين اين مواد و تركيبات لاستيك صورت مي‌ گيرد، علاوه بر بهبود خواص فيزيكي آنها، مي‌توان به افزايش مقاومت سايش، افزايش استحكام، بهبود خاصيت مكانيكي، افزايش حد پارگي و حد شكستگي اشاره كرد. اين مواد بر زيبايي ظاهري لاستيك نيز تاثير گذاشته و باعث لطافت، همواري، صافي و ظرافت شكل ظاهري لاستيك مي‌شوند.

 

سيستم نيرو و باتري

يكي از علل عمده گرايش فناوري‌هاي جديد در تأمين نيروي محركه خودروها، تمايل به كاهش انتشار آلاينده‌ها در شهرهاي بزرگ دنياست كه در آنها، آلودگي خودروها مسائل فزاينده‌اي را ايجاد مي‌كند.

مشكل نيروي باتري از آنجا ناشي مي‌شود كه اين فناوري در مقابل بهبود توان بر واحد وزن (چگالي توان) يا سرعت شارژ و تخليه، مقاومت مي‌كند. اكنون نانوتكنولوژي نويدبخش پيشرفت در اين زمينه شده است.

تحقيقات اخير استفاده از نانولوله‌هاي كربني را در باتري‌ها پيشنهاد مي‌كند كه ممكن است ظرفيت باتري را دو برابر كند. با وجود اين‌كه پيشرفت فناوري باتري موجب افزايش بالقوه راه‌يابي خودروهاي الكتريكي به بازار مي‌شود، غلبه بر كارايي موتورهاي احتراق داخلي براي آنها سخت خواهد بود و مطمئناً خودروهاي شارژشونده از منابع الكتريسيته مركزي به نحو نااميدكننده‌اي ناكارا خواهند بود. لذا، سيستم‌هايي تركيبي- كه موتور، الكتريسيته لازم براي شارژ باتري را فراهم مي‌كند- ترقي بسيار بيشتري خواهند كرد.

با اين حال، نويدبخش‌ترين راه كاهش تصاعدي انتشار آلاينده‌ها را در پيل‌هاي سوختي مي‌جويند. سوخت بالقوه پيل‌هاي سوختي براي وسائل نقليه موتوري، هيدروژن (به دليل توليد آب ايده‌آل است) و هيدروكربن‌هايي چون متان است.

 

نانو فناوري در ايمني خودرو

در كنار تلاش‌هاي صورت گرفته براي سبك‌سازي و كاهش قيمت خودرو، توجه به ايمني سرنشينان نيز بايد مدنظر قرار گيرد. يكي از موارد ايمني خودرو استفاده از قطعات ضدآتش و Self-extinguish (خودخاموش‌شونده)است تحقيقات گسترده شركت NIST بيان مي‌دارد كه با استفاده از Nanoclay مي‌توان به تركيبي دست يافت كه اثر Synergestic بر روي عدم اشتعال‌پذيري دارد.

با توجه به مصرف بالاي PP در قطعات خودرو اقدامات بسياري براي كاهش اشتعال‌پذيري اين ماده صورت گرفته است. تحقيقات صورت گرفته در Hyperion نشان مي‌دهد استفاده از نانو تيوب كربن multi-walled در PP مي‌تواند حتي بدون حضور هيچ‌گونه عامل هالوژنه به عنوان ضدحريق عمل كند. در هر دو تركيب اصلاح شده PP با EVA (اتيلن وينيل استات) و مالئيك انيدريد ميزان اشتعال‌پذيري تركيب مواد فوق با نانو تيوب كربن بسيار كمتر از تركيب با Nanoclay است.

 

منابع:

1. www.ptonline.com

2. www.nanocor.com

3. www.azonano.com

4. www.geplastic.com

5. www.basf.com


[1].Polyplexin T11

[2] . براي توضيحات بيشتر مراجعه شود به مجله صنعت خودرو شماره 111 «تاثير نانو ذرات در افزايش طول عمر قطعات و كاهش مصرف سوخت»


نسخه چاپي ارسال به دوستان
شناسنامه
سرمقاله
ويژه نمايشگاه خودرو و قطعات خودروي تبريز
اقتصادي
مديريتي
فني مهندسي
معرفي كتاب
چكيده پايان‌نامه
خبرهاي كوتاه